Nikon D500 – uvedení nové profesionální DX zrcadlovky

Nikon D500 – uvedení nové profesionální DX zrcadlovky

6.1.2016
/ / /
Comments Closed

Nikon představil vlajkovou loď, novou profesionální zrcadlovku, v sortimentu DX fotoaparátů, Nikon D500. Aneb jak napsali na NikonBlogu, zázraky se dějí 🙂

Fotografové čekali na nástupce D300s (uvedené v létě 2009), profi fotoaparát formátu DX, dlouhých cca 5 let a vypadalo to, že budou inovovány již pouze profi řady fotoaparátů Nikon s FX čipem. Sportovní a wildlife fotografové tak byli nuceni sáhnout po fotoaparátech semi-profi, nebo amatérské třídy, které disponují méně odolným tělem a méně pokročilými funkcemi, nebo profi fotoaparátech s full frame formátem snímače, kde zase přicházeli o výhodu „cropu“ a byli nuceni používat dražší, větší a těžší objektivy pro full frame.

Jak Nikon prezentuje na D500 mikrostránce, jedná se o přístroj nejvyšší kvality s funkcemi top modelu D5 a agilností, kompaktností, vycházející z DX formátu. Změny a pokrok jsou obrovské jak proti předchozí D300, tak i proti aktuálně nejlepšímu DX modelu D7200. Jednoduše shrnuto, jedná se vlastně o takovou D5 v DX těle. 😉

 

Nikon D500 promo video:

 

Z D5 tedy využívá stejný ostřící AF systém se 153 ostřícími body, 99 z nich je křížových. Procesor EXPEED 5. Oproti D5 má snímač DX formátu o velikosti 23,5×15,7 mm a rozlišení 20,9 Mpx. K měření expozice využívá RGB símač se 180 tisíci body, který pracuje od -4 EV (středový ostřící bod), resp. skvělých -3 EV (ostatní ostřící body). ISO citlivost v rozsahu 100 až 51200 (resp. 50 až skoro neuvěřitelných 1.638.400 v rozšířeném režimu). Dále nabízí skvělých 10 fps /s až do 200 snímků v kuse (i RAW-NEF). Co se týká videa – UHD 4K 30p záznam bez vteřiny půl hodiny (Full HD 60p a k tomu tříosá elektronická stabilizace). Potěší také vyklápěcí dotykáč displej 3,2 palce s rozlišením 2,4 milionu bodů. Jako bonus je aplikace SnapBridge, která umožňuje přímý přenos přes Bluetooth z fotoaparátu do telefonu, nebo tabletu, Wi-Fi vč. NFC.

Nikon D500 nemá vestavný blesk. Sáňky umožňují použití externího systémového blesku. Výbornou novinkou je možnost rádiového řízení blesků Nikon (zatím SB-5000 Speedlight) přímo z těla, aniž by na sebe jednotlivá zařízení musela vidět.

Pro zvířátkaře, sportovní fotografy a fotografy, kterým záleží na rychlosti a pro další, kteří třeba nechtějí řešit kompatibilitu a cenu FX a DX objektivů přichází Nikon se skvělým aparátem, jaký systému Nikon roky prakticky chyběl.

Předpokládaná cena kolem 2 400 USD nevypadá špatně, uvidíme, jaká bude oficiální pro český trh.

 

Nikon D500 rychlost sériového snímání:

Komentáře

komentáře

Comments are closed.

Copyright © 2010 - 2016 Michal Valenta. All Rights Reserved. Tvorba stránek EYYA.cz
„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain